Spring 2020 Honors and Awards

CLICK HERE TO VIEW THE AWARDS VIDEO ON YOUTUBE

HONORS and AWARDS
presented on
Thursday, May 7, 2020
at 4:00 p.m. EDT

WELCOME........................................................................ Dr. Sebastian van Delden, Interim Dean

 

BIOLOGY............................................................................. Dr. Seth Pritchard, Chair

 

Outstanding Student Award

Emilia Ballou

Kristopher E. Kuhn

Kayla D. Blankenship

Aidan T. Leahy

Creed C. Branham

Jamison W. Lee

Mackenzie Daniels

Deanna L. Miller

Cailin M. Dorsey

Margaret L. Munz

Mikayla G. Drost

Kyleigh E. Petersen

Bailey R. Fallon

Peyton Russell

Shayna L. Faust

Emmaline Sheahan

Haleigh P. Ferro

James B. Strange

Stephanie Hustad

Kassidy K. Sullivan

Samuel D. Kirsch

 

 

Departmental Honors

Emilia Ballou

Bailee E. Jones

Gabriella M. Barry

Samuel D. Kirsch

Kayla D. Blankenship

Kristopher E. Kuhn

Creed C. Branham

Trevor A. Leach

Finnian S. Cashel

Aidan T. Leahy

Mackenzie Daniels

Jamison W. Lee

Mikayla G. Drost

Fiona Lewis

Jaclyn Dunne

Alissa J. Mingo

Bailey R. Fallon

Margaret L. Munz

Shayna L. Faust

Sarah A. Nielsen

Haleigh P. Ferro

Kyleigh E. Petersen

Kelsey G. Glover

Aitana M. Rizzo

Rachael M. Harter

Peyton Russell

Stephanie Hustad

Emmaline Sheahan

Brianna C. Ingram

 

 

Mary Louise Kurtnacker Memorial Award: Maeson Carpenter and Anna S. Martin

 

CHEMISTRY & BIOCHEMISTRY..................................... Dr. Pamela Riggs-Gelasco, Chair

 

Outstanding Student Award, Biochemistry

Niamh Cahill

Lyndsey C. Prosser

Dashiell Jay

Emily R. Ramsayer

Emily E. McGee

Abigail E. Reeves

Andrew Pampu

 

 

Outstanding Student Award, Chemistry

Chris K. Bolus

Mason L. Huebsch

Dan A. Combs

 

 

Departmental Honors

Hannah G. Addis

Tiffany T. Penaloza

Niamh Cahill

Lyndsey C. Prosser

Mason L. Huebsch

Emily R. Ramsayer

Dashiell Jay

Abigail E. Reeves

Emily E. McGee

Briana G.Taormina

Bach D. Nguyen

Emma Watt

Andrew Pampu

 

American Institute of Chemists Award in Biochemistry:  Hannah G. Addis
American Institute of Chemists Award in Chemistry: Jabbarrius N. Ervin
American Chemical Society, SC Section Outstanding Student:  Abigail E. Reeves
American Chemical Society Outstanding Student in Physical Chemistry: Emily R. Ramsayer
American Chemical Society Outstanding Student in Organic Chemistry: Dashiell Jay
American Chemical Society Outstanding Student in Inorganic Chemistry: Abigail E. Reeves
American Chemical Society Outstanding Student in Analytical Chemistry: Emily R. Ramsayer
Philip Chase Mabe Outstanding Transfer or Non-Trad. Student: Dan A. Combs and James P. Linzel
Elizabeth Martin Award: Chris K. Bolus and Julianna Ridenhour
Sustainability Award: Devin A. Sharp and Kristen N. Weeks

 

COMPUTER SCIENCE............................................................ Dr. Bill Manaris, Chair

 

Outstanding Student Award, Computer Science

Ryan A. Barrett

Jonathan T. Malone

Blaine T. Billings

David Spry

Brandi N. Durham

Swapnil Srivastava

Sam D. Ferguson

Justin K. Willis

 

Outstanding Student Award, Computer Information Systems

Marianna K. Sawyer

Mackenzie D. Stall

 

Outstanding Student Award, Data Science

Phillip Cork

Allyson A. Lesher

Allison Hansen

Julia Piscioniere

 

Outstanding Student Award, Computing in the Arts

Paul M. Dierksheide

Samuel Jenkins

 

Outstanding Student Award, Master of Computer & Information Sciences

 Paul A. Baier

 

 

Departmental Honors

Allyson A. Lesher

Justin K. Willis

 

Richard Crosby Computer Science Endowed Award: Ethan D. Bain and Jane Shelby Porter

 

GEOLOGY & ENVIRONMENTAL GEOSCIENCES..................... Dr. Tim Callahan, Chair

 

Outstanding Student Award

Mikayla G. Drost

Clara L. Meier

Catherine Grace Eldridge

Logan J. Richard

Suzanne L. Grantham

Shannon E. Ware

Noah H. Katz

 

 

Departmental Honors

Mikayla G. Drost

Clara L. Meier

Catherine Grace Eldridge

Shannon E. Ware

Noah H. Katz

 

 

Department Chair’s Award: Sam Croft
Estwing Geology Field Research Award: Clara L. Meier

 

MATHEMATICS.................................................................... Dr. Elizabeth Jurisich, Chair

 

Outstanding Student Award

Shoshana R. Berkowitz

Michael D. Lanier

Blaine T. Billings

Chloe M. Mattila

Katrina F. Bynum

Posy C. Olivetti

Terence L. Carey

Julia C. Van Raalte

Maddox S. Johnston

 

 

Susan Prazak Endowed Award for Future Teachers: Andrew T. Skvarna
The Ewa Wojcicka Mathematics Award: Julia C. Van Raalte
The Scott Ward Award for Excellence in Mathematics: Michael D. Lanier

 

PHYSICS & ASTRONOMY....................................................... Dr. Narayanan Kuthirummal, Chair

 

Outstanding Graduate Award

Bridget Ierace

 

Departmental Honors

Trey M. Anderson

Blake D.Mino

Katherine L. Bruce

Andrew P. Myers

William M. Ceva

Quinn Williams

Bridget A. Ierace

 

 

Outstanding Service Award: Bridget A. Ierace
Outstanding Undergraduate Research Award, Physics/Meteorology: William J. Holden
Outstanding Undergraduate Research Award, Astronony/Astrophysics: Bridget A. Ierace
Outstanding Astronomy Teaching Assistant Award: Katherine L. Bruce and Bridget A. Ierace
The Harry E. Ricker, Jr. Award: Jessica Anderson
  

DOWNLOAD A PRINTABLE PROGRAM HERE