Spring 2021 Honors and Awards

HONORS and AWARDS
presented on
Tuesday, May 4, 2021
at 4:00 p.m. EDT

 

WELCOME........................................................................ Dr. Sebastian van Delden, Dean

 

BIOLOGY............................................................................. Dr. Seth Pritchard, Chair

 

Outstanding Student Award

Neha Agnihotri

Alexandra Linehan

Brogan Brown

Matthew Magee

Madison Davis

Faith Martin

Sarah Decedue

Brittany Moore

Steven Dixon

Emily Mullner

Mailynh Doan

Nisarg Patel

Emma Dooley

Isabella Raieta

Andre Gagliano

Alexandra Tamulevich

Maria Gonzalez

Ashley Woods

Savannah Heitmann

Capers Zimmerman

 

Departmental Honors

Neha Agnihotri

Vernon Kennedy

Brogan Brown

Mary Leath

Jacob Brown

Alexandra Linehan

Kylie Burke

Matthew Magee

Makayla Cook

Manuela Marquez-Cadavid

Madison Davis

Logan Manusky

Kylene Flynn

Gracen Mitrick

Mylene Rose Gonzales

Allyson Pace

Maria Gonzalez

Nisarg Patel

Keiana Haigh

Gabrielle Tutelo

Savannah Heitmann

 

 

Mary Louise Kurtnacker Memorial Award: Brianna Hardy

 

CHEMISTRY & BIOCHEMISTRY..................................... Dr. Jim Deavor, Chair

 

Outstanding Student Award, Biochemistry

Taylor Blaker

Mary McDonald

Sydney Clark

Elizabeth Smolenski

Skye Jacobson

Isabel Wood

 

Outstanding Student Award, Chemistry

Skye Jacobson

Isabel Wood

Wyatt Russell

 

 

Departmental Honors

Sydney Clark

Elizabeth Smolenski

Skye Jacobson

Isabel Wood

Wyatt Russell

 

 

American Institute of Chemists Award in Biochemistry:  Sydney Clark
American Institute of Chemists Award in Chemistry: Wyatt Russell
American Chemical Society, SC Section Outstanding Student:  Skye Jacobson
American Chemical Society Outstanding Student in Physical Chemistry: Sydney Clark
American Chemical Society Outstanding Student in Biochemistry: Isabel Wood
American Chemical Society Outstanding Student in Organic Chemistry: Wyatt Russell
American Chemical Society Outstanding Student in Analytical Chemistry: Keon Rezaeerod
Philip Chase Mabe Outstanding Transfer or Non-Traditional Student: Tanner Uebersetzig
Major Field Test Award: Elizabeth Smolenski and Isabel Wood

 

COMPUTER SCIENCE............................................................ Dr. Bill Manaris, Chair

 

Outstanding Student Award, Computer Science

Samuel Austin

Isabel Lally

Jimmy Chu

Daniel McBane

Robert Clever

Logan Sitar

Rex Ferrer

Chloe Stapleton

Wesley Ford

Christopher Taylor

Joshua Gilley

Ashley Woods

Margaret Krawczyk

 

 

Outstanding Student Award, Computer Information Systems

Sarah Sayce

 

Outstanding Student Award, Data Science

Xandre Clementsmith

Sophia Frankel

 

Outstanding Student Award, Computing in the Arts

Margaret Krawczyk

Austin Purtell

Taylor Monk

 

 

Outstanding Student Award, Master of Computer & Information Sciences

 Taylor Marchbanks

Anthony Morrell

Dilyara Meeder

 

 

Outstanding Student Award, Master of Data Science and Analytics

Hannes Greim

Jacqueline Jensen

 

Departmental Honors

Sophia Frankel

Sarah Sayce

Margaret Krawczyk

Chloe Stapleton

 

Richard Crosby Computer Science Endowed Award: Edin Aleckovic, Madison Daniel, and May Nguyen

 

GEOLOGY & ENVIRONMENTAL GEOSCIENCES..................... Dr. Tim Callahan, Chair

 

Outstanding Student Award

Samantha Czwalina

Benjamin Norvell

William Nathan McCuen

 

 

Departmental Honors

Samantha Czwalina

William Nathan McCuen

 

Department Chair’s Award: James Cole Budi
Estwing Geology Field Research Award: Marisa Knight
Geology BEAMS Research Award: Samantha Czwalina and Jason Mueller

 

MATHEMATICS.................................................................... Dr. Elizabeth Jurisich, Chair

 

Outstanding Student Award

Joseph Brennan

Maddox Johnston

Brianna Brunson

Chloe Mattila

Terence Carey

William Myrick

Michael D'Iorio

May Nguyen

 

Susan Prazak Endowed Award for Future Teachers: Joseph Brennan
The Ewa Wojcicka Mathematics Award: Terence Carey
The Scott Ward Award for Excellence in Mathematics: Brianna Brunson
Harrison Randolph Calculus Award: Divya Proper

 

PHYSICS & ASTRONOMY....................................................... Dr. Narayanan Kuthirummal, Chair

 

Outstanding Graduate Award

Christopher Blouin

 

Departmental Honors

Christopher Blouin

Katrina Bynum

 

Outstanding Service Award: Ashley Dowd and Hannah Rahner
Outstanding Undergraduate Research Award, Physics/Meteorology: Christopher Blouin
Outstanding Undergraduate Research Award, Astronomy/Astrophysics: Ashley Dowd
Outstanding Astronomy Teaching Assistant Award: Griffin Hall and Christopher Lesoine
The Harry E. Ricker, Jr. Award: Alexander Garber